LED RGB ovládače IR verzus RF

Pri vyberaní si LED ovládačov na našej stránke môžete naraziť na dva druhy označenia LED ovládačov a to IR alebo RF. V krátkosti vám povieme rozdiely medzi týmito dvoma označeniami.

IR LED RGB Ovládače

IR je skratka pre ovládač pracujúci na báze infračerveného žiarenia. V podstate niečo ako váš diaľkový ovládač od televízora. Ak chcete pomocou takéhoto ovládača ovládať LED pásik musíte mieriť na čidlo, ktoré sa nachádza na prijímači a preto musí byť toto čidlo umiestnené tak, aby bolo viditeľné pre ovládač. Tieto ovládače patria medzi staršie typy a miestami u nich dochádza k rušeniu s inými ovládačmi v domácnosti, založenými na infračervenom žiarení.

Maximálne zaťaženie pri týchto typoch ovládačov je zvyčajne 6A, čo znamená, že na prijímač nemožno zapojiť viac ako 5 metrov RGB pásika so 60 LED/m.

 

RF LED RGB Ovládače

Ovládače s týmto označením pracujú na báze rádiového žiarenia. Prijímače pri týchto ovládačoch nemusia byť viditeľné pre ovládač a teda môžu byť úplne skryté napr. v skrinke, za stenou alebo v sadrokartónovom podhľade. Maximálne zaťaženie sa pohybuje až do 18A. Jednoduchú inštaláciu zabezpečujú svorky umiestnené na prijímačoch, vďaka ktorým môžete napojiť priamo na prijímač aj viac LED pásikov. Avšak aj medzi týmito ovládačmi je rozdiel. Pracovná frekvencia pri týchto typoch sa pohybuje od 434 MHz až po 2,4 GHz.

Staršie RF modely (RF3 a RF10) pracujú na nižších frekvenciách, ich prijímače majú väčšie rozmery a vzdialenosť, na ktorú reagujú je maximálne 10 metrov.

 

RF ovládače novej generácie pracujú  na frekvencii 2,4GHz, ich prijímače sú oproti starším modelom polovičných rozmerov a kontrolovať LED osvetlenie môžete zo vzdialenosti až 30 metrov. Viac o RF ovládačoch novej generácie sa dozviete TU.