Index podania farieb (CRI) a teplota farby svetla ako dôležité parametre pri výbere LED osvetlenia

Svietidlá využívajúce LED technológiu patria v dnešnej dobe k najvyhľadávanejším zdrojom svetla a diktujúc aktuálne trendy v osvetlení sa postupne stávajú súčasťou nielen našich domácností, ale široké uplatnenie našli i v komerčnej sfére. Pri výbere správneho osvetlenia priestorov hrajú dôležitú úlohu aj nasledovné dva parametre, a to index podania farieb a teplota, resp. chromatickosť farby.

Index podania farieb, tzv. CRI je údaj, ktorý poskytne informáciu o tom, ako hodnoverne budú zobrazené farby osvetlených predmetov. CRI sa pohybuje v rozmedzí 0 až 100, pričom hodnota 100 predstavuje predmet pri osvetlení slnečným svetlom. Optimálna hodnota kvalitného osvetlenia by nemala klesnúť pod hranicu CRI < 80Ra. Samozrejme, čím bude hodnota CRI LED pásu, žiarovku, alebo iného svietidla vyššia, tým viac si budete môcť farebnosť osvetľovaných predmetov vychutnať.

Index podania farieb

Index podania farieb

Pri výbere farby osvetlenia je potrebné si uvedomiť, že biela farba nie je len jedna. Základné biele svetlo môže mať rôznu teplotu - chromatickosť. Jednotlivé odtiene bieleho svetla vytvárajú rôzne nálady a pri ich voľbe je vhodné zvážiť, na aké účely bude miestnosť slúžiť. Farba svetla svetelného zdroja sa uvádza v kelvinoch (K). Čím vyššia je táto hodnota, tým chladnejšie svetlo pôsobí a naopak čím je táto hodnota nižšia, tým teplejší tón farby vyžaruje.

Pri takmer každom z našich produktov je možné si vybrať medzi teplým, neutrálnym alebo studeným variantom.

Teplé biele svetlo (2700K – 3500K) má klasický žltkastý nádych, vďaka ktorému priestory pôsobia útulne a lákajú k odpočinku a relaxácii. Ideálne je preto umiestniť ich do obývačiek a spální.

Neutrálne biele svetlo (4000K – 4500K) predstavuje kompromis medzi teplou a studenou bielou farbou vďaka čomu sa hodí do miestností určených na oddych, ale súčasne je vhodnou voľbou aj na miesta, kde bude vyvíjaná určitá aktívna činnosť. Svetlo neutrálnej bielej farby pôsobí najprirodzenejšie a preto nepredstavuje rušivý element pri relaxácii a súčasne zabezpečí príjemný tón osvetlenia, ktorý Vám pomôže sústrediť sa na prácu alebo čítanie bez toho, aby ste si namáhali oči. Táto skutočnosť tak predurčuje neutrálnu bielu farbu ako najvhodnejšie riešenie pre osvetlenie obytných priestorov Vášho bytu či domu, ale vyhovujúcim spojencom bude pre Vás i v kancelárskych priestoroch.

Studené biele svetlo (6000K – 6500K) má jemný modrastý nádych, ktorý spôsobuje, že svetlo pôsobí chladnejším a ostrejším dojmom. Bude tak adekvátnym riešením osvetlenia pri práci a oceníte ho aj pri osvetlení tmavších priestorov, ako sú v sklady, pivnice alebo schodiská.

Teplota chromatickosti LED osvetlenia Index podania farieb