LED osvetlenie podhľadu pomocou RGB LED pásika

LED osvetlenie podhľadu pomocou RGB LED pásika

K osvetleniu zníženého stropu (resp. podhľadu) sú potrebné nasledovné produkty:
1.  LED pásik RGB
2.  diaľkový RGB ovládač
3.  LED napájací zdroj
4.  hliníkové profily

1. Výber LED pásika

LED RGB pásiky sú štandardne vyrábané v prevedení 30LED/m a 60LED/m s napätím 12V a 24V.
Nasledovné typy sú vhodné na priemerné svietenie 4 hodiny denne:
LED PÁSIK SMD5050 RGB 30LED/M, IP20, 12V
LED PÁSIK SMD5050 RGB 60LED/M, IP20, 12V

LED pásiky RGB zo série PROFI sú určené pre náročných zákazníkov, ktorí preferujú vyššiu kvalitu. Sú stavené na výdrž v 12 hodinových prevádzkach, napr. RGB osvetlenie barov, kaviarní, hotelov, atd.:
PROFI LED PÁSIK SMD5050 RGB 30LED/M, IP20, 24V ZÁRUKA 3 ROKY
PROFI LED PÁSIK SMD5050 RGB 48LED/M, IP20, 24V ZÁRUKA 3 ROKY
PROFI LED PÁSIK SMD5050 RGB 60LED/M, IP20, 24V ZÁRUKA 3 ROKY
LED pásiky s krytím IP65, ktoré samozrejme sú tiež v ponuke, neuvádzame, nakoľko ich neodporúčame inštalovať do interiérov, kde nedochádza do kontaktu s vodou alebo vlhkom (napr. zrkadlo v kúpelni). Použitie vyššieho krytia (IP65 a IP68) LED pásika v interiéri nie je žiadna výhoda, LED pásiky s krytím IP20 majú dlhšiu životnosť a jednoduchšiu inštaláciu v prípade strihania a opätovného cínovania.

UPOZORNENIE: Na trhu existujú lacné imitácie RGB LED pásika, ktoré nie sú osadené LED čipom SMD5050, kde v jednom čipe sú zapuzdrené tri farby, ale imitácia je osadená jednofarebným LED čipom SMD3528. Tieto imitácie majú striedavo osadené čipy červenej, zelenej a modrej farby so šírkou PCB podkladu 8mm. U tohto typu LED pásu nie je možné nastaviť požadované farby, ani farebné prechody.

2. Výber diaľkového RGB ovládača

- IR vs RF
Na výber je niekoľko typov diaľkových RGB ovládačov. Pri inštalácií do podhľadov odporúčame používať výhradne RF diaľkové ovládače (radiofrekvenčné), nakoľko prijímač sa zapája medzi napájací zdroj a LED pásik a väčšinou sú uložené na miestach, kde nie je priama viditeľnosť medzi ovládačom a prijímačom. Pri použití RF diaľkového ovládača táto priama viditeľnosť nemusí byť, resp. nemusíte mieriť na prijímač. Ovládač funguje aj cez prekážku, napr.cez SDK konštrukciu, v závislosti od typu väčšinou na vzdialenosť 15m. Pri IR diaľkových ovládačoch musí byť prijímač vždy viditeľný.

- 12V / 24V
Väčšina prijímačov je kompatibilná s 12V LED pásikmi aj 24V LED pásikmi (prijímač musí mať označenie 12V~24V). Pri použití 12V LED pásika je potrebné použiť 12V napájací zdroj, analogicky pri 24V LED pásiku je potrebný 24V napájací zdroj (trafo).

- max. zaťaženie prijímača
Táto hodnota je veľmi dôležitá a treba si jej všímať pri výbere ovládača. Maximálne zaťaženie prijímača určuje koľko metrov LED pásikov je možné na daný prijímač zapojiť. Maximálne zaťaženie je uvedené v Ampéroch (A).
Pr. 12V:
Ak používame 12V LED pásik a max.zaťaženie prijímača je 10A znamená to, že max.zaťaženie je 120W (12V * 10A = 120W). Ak používame LED pásik, ktorý má 7,2W/m, na daný prijímač môžeme zapojiť 120W / 7,2W/m = 16,67m tohto LED pásika.
Pr. 24V:
Ak používame 24V LED pásik a max.zaťaženie prijímača je 10A znamená to, že max.zaťaženie je 240W (24V * 10A = 240W). Ak používame LED pásik, ktorý má 7,2W/m, na daný prijímač môžeme zapojiť 240W / 7,2W/m = 33,34m tohto LED pásika.

- funkcie diaľkových ovládačov
Každý RGB diaľkový ovládač umožňuje nasledovné funkcie:
  • - zapnutie/vypnutie
  • - stmievanie
  • - zmena farby
  • - nastavenie studenej bielej farby pomocou RGB kombinácie
  • - farebné prechody a zmena ich rýchlosti
Funkcie, ako je napríklad ovládanie mobilom/tabletom pomocou WIFI, pamäť posledného uloženého nastavenia po prerušení napájania, je potrebné si overiť v popise konkrétneho ovládača (napr. RF2, RF9, RF5 4 okruhy, SMART RF20 8 okruhov).

3. Výber LED napájacieho zdroja

Pri použití 12V LED pásika je potrebné použiť 12V napájací zdroj, analogicky pri 24V LED pásiku je potrebný 24V napájací zdroj (trafo). Výkon napájacieho zdroja musí byť vyšší, ako je celkový príkon zapojených LED pásikov.
Napríklad: Na zapojenie 12m LED pásika 12V 30LED/m   s príkonom 7,2W/m (dĺžka x príkon) je potrebný zdroj s výkonom minimálne 86,4W. Odporúčame použiť napájací zdroj s rezervou 10%. Vhodné sú všetky napájacie zdroje s výkonom 100W a viac.

Vypočítajte si, aký minimálny výkon musí mať napájací zdroj

Vyberte príkon LED pásika


Zadajte dĺžku LED pásika
m
Min. výkon napájacieho zdroja
W

Pre dosiahnutie maximálnej životnosti napájacieho zdroja odporúčame nezaťažovať zdroj na 100%, ale počítať s 10% rezervou.

4. Výber hliníkového profilu

Hliníkové profily sú používané z dôvodu odvodu tepla z LED pásikov, čím sa predlžuje ich životnosť. Inštalácia LED pásika na hliníkový profil je veľmi jednoduchá. Každý RGB LED pásik má na spodnej strane 3M lepiacu pásku. Na osvetlenie podhľadu sú štandardne používané nasledovné profily:
- povrchové profily povrchové LED profily - rohové profily rohové LED profily
Pri výbere difúzorov odporúčame použiť priehľadný, pri použití mliečneho difúzora dochádza k zníženiu intenzity pásika o cca 20%.


 

Na základe dlhoročných skúseností a kladných hodnotení našich zákazníkov odporúčame pri výbere komponentov na osvetlenie podhľadu pomocou RGB pásika nasledovné produkty a garantujeme Vám 100% spokojnosť.
- LED pásik: PROFI LED PÁSIK SMD5050 RGB 30LED/M, IP20, 24V ZÁRUKA 3 ROKY
- diaľkové RGB ovládače: RF2, RF9, RF5 4 okruhy, RF20 8 okruhov
- napájacie zdroje MEAN WELL
- napájacie zdroje GLP
- hliníkové profily v závislosti od inštalácie

Príklad osvetlenia 12m podhľadu:

12m PROFI LED PÁSIK SMD5050 RGB 30LED/M, IP20, 24V ZÁRUKA 3 ROKY
- na základe požiadavky zákazníka LED pásik pripravíme na požadovanú dĺžku tak, aby bol LED pásik v kuse s vyvedenými vodičmi na oboch stranách pásika - pripravený k zapojeniu

1ks LED RGB OVLÁDAČ RF9 - 2,4GHZ
- diaľkový ovládač má všetky funkcie uvedené v článku
- nastavenie bielej farby má na samostatnom tlačidle
- prijímač je menších rozmerov
- jednoduché zapojenie prijímača s LED pásikom a zdrojom pomocou svoriek, ktoré sú súčasťou prijímača
- WIFI kompatibilný
- pamäť posledného uloženého nastavenia (v prípade prerušenia napájania ak je napr.osvetlenie prepojené s klasickým vypínačom)

1ks LED NAPÁJACÍ ZDROJ 100W, 24V, IP67 - VODEODOLNÝ MEAN-WELL, ZÁRUKA 3 ROKY
- rozmery vhodné na uloženie v SDK, príp. vloženie cez otvor bodovky
- vhodné na priame zapojenie na vyvedených 230V, napr.pomocou WAGO svoriek
- vysoká kvalita, predĺžená záruka

Hliníkový profil dľa preferencií a typu inštalácie:
12m LED LIŠTA POVRCHOVÁ - SIMPLE / 12m LED LIŠTA FIX
12m LED LIŠTA ROHOVÁ SIMPLE / 12m LED LIŠTA R1 ROHOVÁ / 12m  LED LIŠTA PODHĽADOVÁ


V prípade záujmu o prípravu RGB LED pásika na mieru, alebo akýchkoľvek otázok, nás neváhajte kontaktovať!
ledprodukt@ledprodukt.sk
+421 949 126 648
LED osvetlenie podhľadu pomocou RGB LED pásika LED osvetlenie podhľadu pomocou RGB LED pásika LED osvetlenie podhľadu pomocou RGB LED pásika LED osvetlenie podhľadu pomocou RGB LED pásika LED osvetlenie podhľadu pomocou RGB LED pásika