LED osvetlenie kuchynskej linky


Kuchyňa je miesto, ktoré vytvára atmosféru celého bytu a preto je vhodné venovat pozornost jej správnemu osvetleniu. Kuchynská linka je jej dominantou a my sme pre Vás pripravili niekolko typov ako kvalitne a ideálne osvetlit pracovnú dosku kuchynskej linky.

1. Výber vhodného LED pásika

I. Výber typu LED pásika

Na osvetlenie pracovnej dosky je možné použit niekolko typov LED pásikov, ktoré ju dostatocne osvetlia. Ide o všeobecne známe pásiky využívané v posledných rokoch (SMD3528, SMD5050), ktoré sú postupne nahrádzané novšími a technicky vyspelejšími typmi LED cipov. Treba si ale uvedomit, že rozhodujúcim faktorom nie je len typ použitého LED cipu, ale najmä jeho kvalita a svietivost. Rovnako nie je klúcovým faktorom ani pocet LED-iek na meter, ale jeho svetelný tok na meter. V praxi to znamená, že LED pás, ktorý má 60LED/m môže mat väcšiu svietivost ako LED pásik osadený 120LED/m. Rovnako môže mat väcšiu svietivost aj pásik, ktorý má 12W/m ako pásik, ktorý má 14,4W/m.

Na osvetlenie pracovnej dosky kuchynskej linky odporúcame nasledovné pásiky a garantujeme Vašu 100%-nú spokojnost:

- PROFI SMD1808 240LED/m 14W/m 24V (studená biela, neutrálna biela a teplá biela)

 • predlžená záruka 5 rokov
 • CRI 97
 • BIN
 • príkon iba 14W/m
 • svetelný tok cca 1300lm/m

- PROFI SMD1808 120LED/m 9,6W/m 12V (studená biela, neutrálna biela a teplá biela)

 • predlžená záruka 5 rokov
 • CRI 97
 • BIN
 • príkon iba 9,6W/m
 • svetelný tok cca 930lm/m

- PROFI SMD1808 120LED/m 9,6W/m 24V (studená biela, neutrálna biela a teplá biela)

 • predlžená záruka 5 rokov
 • CRI 97
 • BIN
 • príkon iba 9,6W/m
 • svetelný tok cca 930lm/m

- PROFI SMD2835 60LED/m 12W/m 24V OSRAM (studená biela, neutrálna biela a teplá biela)

 • LED - OSRAM, predlžená záruka 5 rokov
 • CRI 85 - 90
 • BIN
 • príkon iba 12W/m
 • svetelný tok cca 1300lm/m

II. Výber farby LED pásika

Všetky LED pásiky ponúkame v troch variantoch bielej farby a to studenej (6000K), neutrálnej (4000K) a teplej bielej (3000K). Najpopulárnejšia farba našich zákazníkov je neutrálna biela, LED pásiky so studenou bielou farbou sú používané menej a najmenej preferovanou je teplá biela farba. Ako pracovné svetlo neodporúcame používat LED pásy RGB, iba v prípade dizajnového osvetlenia.

III. Strihanie, resp. skracovanie LED pásika

Každý LED pásik je možné skracovat podla potreby a prispôsobit dlžke kuchynskej linky. Strihá sa vždy na vyznacenom mieste (každých 2,5cm, 5cm alebo 10cm), v závislosti od typu LED pásika. Možnosti strihania LED pásikov tu.

2. Výber napájacieho zdroja

V závislosti od použitého LED pásika je potrebné zvolit vhodný napájací zdroj. Pre 12V LED pásik je potrebný 12V napájací zdroj, pre 24V LED pásik musí byt použitý 24V napájací zdroj. V oboch prípadoch musí byt výkon napájacieho zdroja vyšší ako je príkon zapojeného LED pásika.

Príklad:
Ak by sme použili na osvetlenie pracovnej dosky 3m LED pásika SMD2216 120LED/m, ktorý má príkon 9,6W/m (3 x 9,6 = 28,8W), napájací zdroj by mal mat výkon minimálne 30W. Odporúcame však napájací zdroj dimenzovat minimálne s 10% - 15% rezervou, tzn. že najvhodnejší napájací zdroj je 35W, môže však byt použitý aj 40W, 50W alebo zdroj s vyšším výkonom.

Vypocítajte si, aký minimálny výkon musí mat napájací zdroj

Vyberte príkon LED pásika


Zadajte dlžku LED pásika
m
Min. výkon napájacieho zdroja
W

Upozornenie: pri zapojení viac ako 5m LED pásika odporúcame paralelné zapojenie LED pásikov.
Pre dosiahnutie maximálnej životnosti napájacieho zdroja odporúcame nezatažovat zdroj na 100%, ale pocítat s 15% rezervou.


Odporúcame použit profesionálne LED napájacie zdroje MEAN-WELL alebo nábytkové zdroje, ktoré sú vysoko kvalitné, bezporuchové a dodávané s predlženou zárukou až 3 roky. Na výber sú 12V, ako i 24V verzie.

3. Výber hliníkového profilu

Použitie hliníkového profilu nemá splnat len estetickú funkciu, ale slúži predovšetkým na zabezpecenie odvodu tepla, resp. chladenie vysoko výkonného LED pásika, co predlžuje jeho životnost a zároven difúzor hliníkového profilu chráni LED pásik pred vonkajšími vplyvmi.

Neodporúcame používat LED pásik s krytím IP65 (LED pásik zaliaty v silikóne alebo epoxidovej živici), inak nazývaný aj ako vodeodolný (u niektorých predajcov nesprávne oznacovaný ako vodotesný). Skutocnost, že je LED pásik zaliaty, nepredstavuje výhodu z hladiska jeho životnosti, ale je to nutnost pri použití na miestach, kde môže dôjst do kontaktu s vodou.

Najlepšou volbou pri osvetlení pracovnej dosky kuchynskej linky je LED pásik IP20 v kombinácii s hliníkovým profilom s difúzorom a to z toho dôvodu, že LED pásy IP20 majú lepší odvod tepla a tým i dlhšiu životnost.

Na osvetlenie pracovnej dosky sa najcastejšie používajú nasledovné profily:

Montáž, resp. uchytenie jednotlivých profilov je možné pomocou obojstrannej lepiacej pásky, prostredníctvom úchytiek (minimálne 2ks/m) alebo prevrtaním hliníkových profilov a ich uchytením napevno k horným skrinkám linky. Odporúcame posledné dva uvedené spôsoby. Hliníkové profily je možné ukoncit koncovkami.

Krytky, resp. difúzory sú v ponuke v priehladnom, matnom alebo mliecnom variante.